על המושב

מושב מעלה גמלא

מושב מעלה גמלא הוא ישוב חילוני שהוקם בשנת 1976 על המורדות הצפון-מזרחיים של הרי הגולן. הישוב החל את דרכו כישוב חקלאי והיום מונה כ-100 משפחות המתבססות על חקלאות, מקצועות חופשיים ותיירות, מתוכן כ-30 משפחות מתגוררות בהרחבה הקהילתית.

מיקום

היישוב ממוקם בדרום רמת-הגולן. מעל מבקעת בית צידה ומדרום לערוץ נחל דליות ובתרא. מצפון ליישוב נמצאת שמורת יער יהודיה, ערוץ נחל יהודיה ונחלים זוויתן ומשושים.
גובהו של המושב 110 מטרים מעל פני הים ו-320 מטרים מעל פני הכנרת ובמרחק של כ-4 קלומטרים מחוף הכנרת. מקור שמו במיקומו ליד כביש 869, העולה מבקעת בית צידה (הבטיחה) לגמלא הקדומה.

היסטוריה

המושב התחיל את דרכו כמושבוץ (שילוב של קיבוץ ומושב) ומוקם בנקודה זמנית שנמצאת במרחק של 200 מ' מהישוב כיום. ב-1979 עברו החברים לנקודת הקבע, הנמצאת בתצפית נוף מהיפות בארץ - מצד אחד המושב משקיף לעבר הכינרת ובקעת בית צידה, ומצד שני אל עבר מורדות הגולן קניון נחל דליות והרי הגליל.

חינוך

מעלה גמלא פעוטון איכותי לגילאי חצי שנה עד 3 שנים וגן מגיל 3 עד חובה, מושקע ומטופח, שזכה בתעודת "גן ירוק" ומעשיר את עולמם של הילדים בלימוד על הטבע הסובב אותם, מיחזור חומרים שימוש ויצירה בהם.

כיתות א-ח לומדים בבית הספר האזורי "מצפה גולן" בבני -יהודה, כיתות ט'-י' לומדים בבית ספר "נופי גולן" בקצרין, ההגעה לבתי הספר בעזרת הסעות מאורגנות של המועצה האזורית גולן.

נוער מעלה גמלא משתייך ל"חטיבת בני המושבים" ונהנה ממגוון פעילויות חברה, מחנאות, חינוך וספורט. בפעילות זו המדריכים מהשכבות הבוגרות יותר מפעילים את הצעירים.

הישוב נהנה משילוב ייחודי של מראות נופי הכנרת והרי הגולן, מקרבה לחופי הכנרת ואתרי תיירות רבים ועדיין שומר על צביון כפרי, שקט ושלו. במעלה גמלא חיי קהילה ותרבות פעילים ואיכותיים- פרי השקעה ועשייה פנימית של החברים.